Poradnik przedsiębiorcy

jNews Module

There is no list available.

Opinie Klientów

Zbigniew z Łodzi, wspólnik w firmie przewozowej
Od ponad 10 lat prowadzę firmę przewozową. Obaj ze wspólnikiem nie mamy głowy do księgowości.

więcej >>
10 pomysłów na własny biznes, które nie wymagają dużego kapitału

Czy nie byłoby przyjemnie pracować „u siebie” i na własny rachunek? Chcesz założyć własną firmę, ale brakuje Ci dobrej koncepcji i pieniędzy? Pamiętaj, że inspiracje na biznes są wszędzie. Ukrywają się w codziennych czynnościach, naszych zainteresowaniach oraz pasjach. W zależności od umiejętności, które posiadasz, istnieje mnóstwo możliwości wartych przeanalizowania. Oczywiście, jedną z największych przeszkód stojących na drodze młodych przedsiębiorców jest… budżet. Większość z nas myśli, że założenie firmy pociąga za sobą nie tylko ogrom pracy, ale również zapotrzebowanie na znaczne środki finansowe. Nawet jeśli mamy już określony cały biznesplan, przed startem często zatrzymują nas kwestie finansowe, które wydają się nie do przeskoczenia. Jeżeli jednak podsumujemy swoje zalety i pomyślimy w czym czujemy się najlepiej, może uda się znaleźć „złoty środek” i połączyć zainteresowania z wykonywaną pracą. A wtedy o środki finansowe nie będzie już trudno.

Pomysł 1: Doradztwo, consulting, coaching

Na pewno istnieje dziedzina, w której czujesz się specjalistą i możesz nauczyć tego innych. Jeżeli lubisz i – co najważniejsze – umiesz doradzać ludziom w kwestiach życiowych lub biznesowych, może warto zainteresować się organizowaniem i prowadzeniem szkoleń. Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem kulinarnym, doskonale tańczysz, wyśmienicie jeździsz na nartach, biegle znasz jakiś język, czy potrafisz np. zarządzać zespołem lub tworzyć wizerunek osoby lub firmy – dziedziny te mogą stanowić bardzo ciekawy temat szkoleń. Spotkania możesz organizować w swoim domu, w pobliskiej szkole lub u klientów, wówczas koszty będą minimalne, a gratyfikacja – satysfakcjonująca.

Pomysł 2: Rękodzieło

Wiele kobiet i mężczyzn w domowym zaciszu relaksuje się przy tzw. robótkach ręcznych. Może to być: haftowanie, szydełkowanie, malowanie, wykonywanie biżuterii, nadruki na koszulkach, a nawet produkcja ciekawych przedmiotów w drewnie lub metalu. Jeśli zatem dobrze się w tym czujesz i efekty Twojej pracy są doceniane przez członków rodziny i przyjaciół, może warto poszerzyć grono wielbicieli i rozwinąć sprzedaż swoich wyrobów. Początkowo poszukaj nabywców wśród dalszych znajomych, a następnie rozpocznij dystrybucję na okolicznym targu lub za pośrednictwem sklepu internetowego. Bardzo szybko może się okazać, że z Twojej pasji narodzi się zadowalające źródło dochodu.

Pomysł 3: Sklep internetowy

Jeśli zainspirował Cię poprzedni pomysł związany z rękodziełem lub po prostu chciałbyś otworzyć sklep, a nie masz odpowiednich środków finansowych na wynajem powierzchni i zatrudnienie pracowników, nie ma lepszej metody niż otworzenie sklepu internetowego. Nawet jeśli nie jesteś specjalistą w zakresie informatyki, bardzo szybko zauważysz, że wiele firm oferuje gotowe szablony i skrypty do stworzenia sklepu w świecie wirtualnym. Na początek skorzystaj z jednego z wypróbowanych rozwiązań. Następnie wypromuj swoją działalność w wyszukiwarkach i innych serwisach – w tym celu warto się doszkolić w zakresie pozycjonowania np. za pomocą Google AdWords oraz możliwości promocji na serwisach aukcyjnych i w mediach społecznościowych takich, jak Facebook czy Nasza Klasa. Sprzedaż w Internecie, czyli tzw. e-commerce, staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Jak wynika z badań, wartość tego rynku w 2011 r. wyniosła niemal 18 mld zł.

Pomysł 4: Gotowanie

W większych miastach Polski aż roi się od firm cateringowych. Wiele z nich specjalizuje się w dostarczaniu posiłków na duże bankiety, zapominając o potrzebach pojedynczych odbiorców. Jeśli zatem lubisz gotować i możesz poświęcić kilka godzin dziennie, aby przygotować pyszne i ciepłe posiłki dla studentów lub pracowników biurowych, nie wahaj się i załóż działalność gospodarczą specjalizującą się w przygotowywaniu ciepłych, domowych obiadów. Zacznij od skromnego menu, a następnie rozreklamuj swoją działalność w biurowcach i na uczelniach wyższych. Jeśli Twoje dania będą naprawdę pyszne, bardzo szybko zyskasz stałych klientów, którzy będą polecać znajomym Twoją kuchnię. 

Pomysł 5: Pośrednictwo

Jesteś zorganizowany? Umiesz planować pracę nie tylko sobie, ale również innym? Dookoła Ciebie wszyscy powtarzają, że nie mogą znaleźć specjalisty w zakresie hydrauliki, sprzątania czy też drobnych robót wykończeniowo-budowlanych? Może warto rozkręcić firmę pośredniczącą w tych branżach usługowych? Biurem może stać się Twój dom. Za pośrednictwem telefonu oraz komputera możesz kontaktować się z klientami oraz przekazywać pracownikom nowe zlecenia. Dodatkowym atutem takiej formy działalności jest tworzenie nowych miejsc pracy, co obecnie jest doceniane i dofinansowywane projektami Unii Europejskiej.

Pomysł 6: Organizacja imprez

Dzisiejsze czasy wnoszą sporo chaosu do naszego codziennego życia i sprawiają, że czasem niełatwo nad wszystkim zapanować. Imprezy branżowe, przyjęcia weselne, urodziny dziecka, a nawet imprezy integracyjne w firmach – to wydarzenia, których planowanie niejednemu spędza sen z powiek. Jeśli zatem masz kontakty z zaufanymi podwykonawcami ds. muzyki, kwiatów, dekoracji i cateringu oraz nie brak Ci sprytu, wyobraźni przestrzennej i rozeznania w szerokiej gamie lokalizacji – warto rozważyć zostanie organizatorem eventów.

Pomysł 7: Agroturystyka

Jeśli mieszkasz w ciekawym turystycznie miejscu, posiadasz duży dom, a przed nim np. ładną polanę – co myślisz o tym, żeby zacząć przyjmować w nim gości? Aby uruchomić mały pensjonat, hotelik czy gospodarstwo agroturystyczne potrzeba odpowiedniego terenu i przestrzeni. Jeśli jednak już to masz, wystarczy tylko dobry pomysł, aby przekonać do siebie klientów. Możesz ich zachęcić np. krótkim dystansem do rzeki i organizacją spływów kajakowych, przechadzkami po pięknych górach lub tzw. „slowfood”. Opcji jest wiele, wystarczy tylko znaleźć swoją niszę.

Pomysł 8: Usługi informatyczne

Rosnące znaczenie Internetu i komputerów zarówno w biznesie, jak i w sferze życia prywatnego sprawia, że coraz częściej potrzebny jest specjalista, który pomoże nam zapanować nad światem informatyki. W tym zakresie zapotrzebowanie jest zarówno na programistów, zajmujących się tworzeniem oprogramowania lub stron internetowych, jak i informatyków będących doraźnym wsparciem technicznym. Jeśli zatem komputery są Twoją pasją, pomyśl nad uruchomieniem działalności, która pozwoli Ci wykorzystać posiadane umiejętności.

Pomysł 9: Wirtualna asystentka / asystent

Przedsiębiorcom prowadzącym firmy średniej wielkości, odpowiedzenie na codzienne maile i załatwienie bieżących formalności zajmuje wiele godzin, a zatrudnienie asystentki na stałe nie zawsze bywa opłacalne. Dobrą formą usprawniania pracy, jest przekazanie części tych aktywności zewnętrznemu podwykonawcy. Wirtualna asystentka lub asystent to osoba, która za pośrednictwem komputera i telefonu, skontaktuje się ze zleceniodawcą i wykona powierzone przez niego drobne prace. Z tych samych usług często korzystają również cudzoziemcy, którzy tymczasowo przyjeżdżają do danego kraju. Jeśli zatem radzisz sobie ze sprawami organizacyjnymi i możesz poświęcić przynajmniej kilka godzin, aby w domowym zaciszu wspomóc funkcjonowanie czyjejś firmy, spróbuj swoich sił w pracy wirtualnej asystentki lub asystenta.

Pomysł 10: Proste usługi

Niezależnie od warunków ekonomicznych w kraju i stopnia zamożności Polaków, cały czas jest zapotrzebowanie na drobne usługi. Wyprowadzanie psów, mycie okien, odśnieżanie, koszenie trawników, sprzątanie w domach – to tylko kilka przykładów usług, które nigdy nie przestaną być potrzebne. Choć większość z nich nie jest wysoko płatna, efekt skali sprawia, że biznes ten może być dobrym źródłem utrzymania.

Pozostałe pozycje

 
Dział Wsparcia
Technicznego

pon.- pt.: 09:00 - 17:00
Tel.: 81 749 55 33
helpdesk@quatra.pl
Dział Sprzedaży
sprzedaz@quatra.pl